dárek z pravé lásky x.

25. august 2018 at 16:16 | petralibrary |  REVIEWS


nelze spočítat, jak dlouho tu nebyla žádná recenze na knížku.
jednoduše jsem spíše psala něco k zamyšlení a moje výlevy z hlavy,
avšak dočkali jsme se, něco tu konečně je, hm? už teď si tak nějak uvědomuji,
že vzhledem k jisté "složitosti" knížky, budu muset články hold rozdělit. nebo..
že bych to prostě sepsala do jednoho a nechala to dlouhý? chm, bude to možná lepší.
jednoduše to shrnout do jednoho a neplácat se s tím delší dobu. ukončit to a číst další.

dárek z pravé lásky, knížka o tři sta osmdesáti stranách, kde se nejedná pouze o jeden příběh, avšak o rovnou dvanáct příběhů. délka jednoho příběhu je přibližně kolem třiceti stran, což je docela krizovka, pokud je příběh když to tak řeknu.. jednoduše nudný. ano, i to se může stát. knížka je o dvanácti příbězích, co se dějí v atmosféře vánoc. v každém příběhu, jak lze vyčíst z názvu, se bude zjevovat polibek. což už když to čtu ten název, je klišé pro mě. příběhy do knihy vybrala a sestavila Stephanie Perkins 2015, která vydala i další knihy, jako např. polibek pro Annu. v knize se objevují autoři jako Rainbow Rowell, Gayle Formann aj.. co se týče vzhledu knihy, jsme tak trochu pozadu, ale je to logické, není to kniha, co má originální jazyk češtinu. v anglickém jazyce je pevná vazba i paper back myslím, že pevná má tyrkysový obal nebo růžový. pokud bych si měla vybrat, vítězí tyrkysová, vzhledem k tomu, jak se stále k růžové občas jednoduše nemám. lze se bavit úplně o něčem jiném a z těch vše se mi líbí nejvíce. ale jak se říká, nesuď knihu podle obalu. poslední obal, ten mi dá jednoduše nádech vánoc a uvede mě do atmosféry. jenže k čemu mi to bylo v létě? možná si i říkám, zda-li nebyla chyba číst knihu v létě, ale to už je asi jedno. nejhorší je, že to bohužel není kniha, co si asi znovu přečtu. už to nebudu protahovat, začneme popisem a dějem první povídky, která se vyskytuje v této knize.

o půlnocích - Rainbow Rowell

jedná se o typičtější povídku, konající se na silvestra. hned od začátku mi došlo, co vlastně přijde. na nový rok se páry líbají, jde o polibky, abychom všichni vykročili "pravou" nohou do nového roku. Mags a Noel se seznámili u jedné kamarádky.. potkávali se společně na silvestrech a Mags vlastně občas tak zvláštně snila, že ona dostane ten polibek. Noel s ní vždy byl tolik času, že už to přijít muselo, avšak vždy k němu přiběhla jiná dívka a nebyla úplně šance. jeden silvestr se to ale změnilo, konečně byli jen spolu a on vybral ji. nebyla náhražka, jako ostatní dívky. nebylo to v podstatě jen to: "dám ti pusu, prostě pusu ale nic víc si z toho neber.". tohle bylo opravdové. pusa, po které oba ve výsledku toužili z celého srdce, jenže to nevěděli. láska je slepá, naštěstí, jak jsem očekávala, se políbili. nečekaně.

každopádně musím přiznat, že vzhledem k datumům, které nešly tak úplně popořadě, jsem se v příběhu dost motala a neorientovala se tak, jak bych chtěla. všechno bylo takové.. tuctové a spíše klišé, tudíž mě tento příběh vůbec neoslovil. Rainbow všichni chválí, takže jsem si od povídky strašně slibovala, ale pravda je taková, že mi přišla dost slabá. neodradí mě to však od nákupů knih od této autorky. chce to objevovat a ne po prvním kousku čtení vyřadit autora z knihovničky. tuto povídku budu hodnotit tedy jako 2/5.


dáma a liška - Kelly Link

Miranda je typická dívka Honeywelského sídla.. je tu tolik lidí na vánoce, až to bylo zvláštní. nebo.. není si jistá, zda-li úplně zvláštní. dá se to tak říct i nedá, avšak je ráda, že tu může trávit své vánoce. přeci jen být doma, to není úplně její přání, vzhledem k tomu, že její matka je ve vězení. a tak tráví většinu času tady u své tety.. už od mala tu tráví vánoce s bratrancem Danielem, který se jí líbil. líbil? sama si tím nebyla jistá. chtěla ho, jenže to nebylo úplně tak ono a i on to věděl.. ne, nevěděl, věděla to ona. cítila to z jejich vztahu, není to totiž to pravé, co po lásce požaduje. trávili spolu čas, líbali se na gauči, tolik zážitků, o kterých se styděla mluvit. to se o Danielovi však říct nedá. teta se vše dozvěděla jiným způsobem, z čehož Miranda nebyla nadšená a odjela po vánocích domů. další vánoce bylo všechno jinak. s Danielem, který si našel holku a i s Mirandou. není to už malá holka, na což ráda vzpomíná. asi to tak bylo lepší. dívala se z okna a vyhlížela s Danielem santu. jenže teď tu sedí u okna, ale sama. hleděla, jak upadají vločky do sněhu, co obhání celý dům a všechny ulice ve městě. její oči spatřily někoho cizího. nechápe proč, ale jeho rysy připomínají Honeywela. typického. ale čemu se vymyká? společnost. to mu chybí. přioblekla se a vydala se za ním ven, i kdyby nechtěl. a jejich debata šla.. zvláštně, kupodivu ho rozmluvila, avšak všimla si něčeho zvláštního, jeho kabátu, kde se vyskytovala liška, kterou na konci jejich debaty nemilosrdně odřízl. byl to divný pocit, jako by odřízl ze svého nádherného mohutného kabátu své srdce. daroval jí ho a najednou.. zmizel. a tak čekala, na další dny, kdy se objeví znovu. a objevil, tudíž se zase setkali. jenže to nebylo tak jednoduché.. bylo to komplikované, nikdy nešel dovnitř a nechtěl. nemohl, nešlo to a objevoval se jen, když sněžilo. chodila kvůli němu ven a tam, vznikl také jejich polibek.. plný zimy. ale byl uzavřen, proklet a ona ho z toho získala.

což, se mi i líbilo, bylo v tom jist kouzlo, ale.. tohle bych neupřednostnila jako příběh o pár stran a klidně četla raději dál, rozvinula to spíše do knihy. nechci vám prozradit všechny detaily, nemělo by to pro vás pak cenu. každopádně se mi líbilo to jisté napětí a tajemno, co zde panovalo. nutí vás to jednoduše číst dále a hltat. ale já nebyla dostatečně naplněna koncem a měla chuť číst dál. tudíž se mi příběh nezdá dobrý jako na pouhou povídku. ale ano, líbil se mi, odlišil se zvláštním způsobem. nedalo se říct, co přijde. na začátku mi ani nedocházelo, že by se najednou mohla objevit jakási "stvůra". kdo četl, chápe. nevím, zda-li stvůra je správné slovo. spíše.. čarodějnice. hodnocení ponechám na 3/5. průměr.


andílci ve sněhu - Matt de la Peňa

Shy se rozhodl souhlasit s hlídáním kočky svého přítele. bydlet v jeho bytě byl náležitý luxus, vzhledem k tomu, jak byla jeho rodina chudá. byl sám, jen s kočkou, avšak jeden den na něj zazvonila krásná dívka Haley. blondýna. vzhledem k zamrzlému potrubí bylo třeba pomoci, snažil se pomoci. jenže.. on na tohle prostě zručný nikdy nebyl a asi ani nebude. není jako jeho otec. jednoduše přišel studovat. a tak jí nabídl sprchu u něj, což odmítla ale co se dá čekat? je cizí.. hlídá jim jen kočku, to je vše. a tak uběhne pár dní a on hladoví. Haley se vážně vrátila a osprchovala se a často si povídali. dost zvláštním způsobem, jinak než s kýmkoliv jiným. házeli náhodné příběhy a ona pak vždy odešla a on stále hladověl. neměl na jídlo peníze a lhal o tom, jak mu jeho přítel, kterému hlídá kočku, nakoupil do lednice. nenakoupil nic a Shy neměl peníze na utrácení za jídlo.. a Haley na to přišla, uvařila mu a nemohla uvěřit, jak dlouho vlastně bez jídla byl. zůstala s ním, na gauči, kde si povídali, jenže nedošlo pouze na povídání.. i přes fakt, že ona má přítele, za kterým měla jet, ale nemohla, kvůli sněhu. i tak je to oba lákalo, avšak ta chvíle skončila.. bylo to.. riskantní a dost dní se neviděli. až nakonec spolu vyšli ven a pravda vyšla najevo. i Haley lhala.. o hodně věcech.

příběh začal zajímavě. nevím proč, ale připomíná mi to nějaký film. který? to si vážně nevzpomenu, na tohle jsem neskutečný lempl. ve výsledku však povídka neskončila úplně uzavřeně, což u povídek nemám ráda. u knížky mi to zas tak nevadí, nahltáte se dost, ale tohle bylo pouze 30 stran, když to tak řeknu. ale jednoduše to je taková průměrná povídka. není tam nic, co by mi vyloženě vadilo ale ani nic, co mě zaujalo. navíc mi přišlo jednoduše nelogické, aby úplně chudý kluk studoval vysokou školu aniž by třeba navštěvoval brigádu nebo tak. ano, byly všude vánice ale je to dost.. zvláštní. většinou není možnost v těchto případech pro školu. dávám tedy 2,5/5.


najdeš mě podle polárky - Jenny Han

dívka, co vyrůstala se santou asijského původu. její život není tak jednoduchý a stejný jako ten náš. ona.. lidi nezná tak dobře. nežije mezi nimi. její domov je na severním pólu. ano, slyšíte dobře, přesně tam. mezi elfy, co vám vyrábí dárky. co se snaží obdarovat všechny děti na světě, aby věděli, jakou radost mají. nehledí na to, které dítě zlobí.. i když to ví, každé dítě občas zlobí. jednoho dne se vydala i se svým otcem santou na cestu s dárky. vždy se s ním dostala dovnitř a zobla si pár sušenek s mlékem místo něj.. a potkala chlapce. opravdového chlapce, ne elfa. chvíli na ní koukal, chtěl začít ječet ale nakonec ho uklidnila tím, že je tu se santou, že je jeho dcera. asi si umíte představit jeho reakci. dcera santy? to nezná nereálně.. avšak asijská dcera santy? jeho první nápad byl: "santa je asiat?" to asi úplně ne.. každopádně se museli rozloučit a ona se opět objevila na severním pólu. o pár let později, kdy dovršila starších let to tu pro ni bylo jiné. chtěla asi objevovat, ale bála se a nemohla. to byl ten největší problém.. držela ji tu láska. láska k elfu, který o ni neměl v jistém způsobu zájem. měl v očích někoho jiného. elfku.. a to ji svým způsobem ničilo. ale na jednom z bálů se hodlala objevit i tak a pobavit se.. jenže on nepozval ji, ale jeho lásku.. údajně. stále to moc nechápala. dával ji naděje, choval se však zároveň chladně. a ten den po bále.. přišel. když už byla jejich chvíle, jejich chvíle, kdy se mohli políbit. vážně to venku udělali. jen spolu, v chladném večeru kdy jeho rty nebyly tak teplé jako její. ale chladné.. v tu chvíli ji vtiskl dárek do ruky a oznámil ji.. že ona pro něj není a nikdy by to nefungovalo. elf a člověk, to není reálné. ale co v tu chvíli vlastně reálné bylo? už asi nic. stála ve sněhu a zírala na jeho záda, co se vrátila pryč.

příběh byl dojemný a z jiného prostředí, což se mi vlastně i líbilo. je to vlastně typický příběh, co se hodí i do reálného života. ovšem tohle se děje u nás u lidí. řeči typu, nejsem pro tebe dobrý a vhodný. neřekla bych, pokud by byl špatný člověk, co jí kazil. jenže všechno je možné. je to jeden z prvních příběhů, kde to není pouze z kategorie "real life". na tyto příběhy moc nejsem, snažím se to učit číst a tohle mě vážně zaujalo. 4/5


to je Yulský zázrak, Charlie Browne - Stephanie Perkins

jednoduše se Marigolda šla projít po městě. každopádně se dostala až do prodejny, kde se prodávají stromky, to teď frčelo, vzhledem k tomu, že byly vánoce. každý chtěl stromek doma, mít tu krásnou vánoční atmosféru. jenže to jim doma chybělo. s matkou se přistěhovaly sice dávno, ale pořád žijí v krabicích a je to těžší.. složitější. hezky se tak procházela a jen se dívala. je zvláštní se jen dívat v obchodě pro stromky.. a tak ji zastavil jeden svalnatý pohledný kluk, co tu zřejmě hrál určitou roli. nikdy se jí moc tyhle kluci nelíbili.. až dokud nepromluvil. Miragolda se zajímala o dabing do animovaných filmů a dalších věcí a on byl přímo ideální, ale jak člověku vysvětlit, že potřebujete jeho hlas? její cesta k tomu začala. koupila si stromek.. no, z donucení. nechtěla vypadat divně. každopádně nejhorší to bylo s penězi, všechno jí přišlo drahé.. a ještě jak to dostat domů? bude tam stejně jen stát neozdobený, protože ozdoby jsou někde zahrabané v krabicích. byla na odchodu, hodlala se tahat se stromkem sama, avšak Sever jí to nedovolil. i přes jisté dohadování nakonec Sever zvítězil a pomohl jí dotáhnout stromek až domů. byl však překvapen, co uviděl.. bylo to tak.. mrtvé a smutné. všude krabice a žádný pořádný nábytek.. a tak se to hodlal pomoct Marigoldě změnit. pomohl jí změnit to, kde žila se svojí matkou až moc dlouhou dobu. a za to mu byla vděčná. dokázal jí vykouzlit radost a cítit se v bytě útulně. ne jen jí, i její matce.

působilo to jako skvělý nápad. Marigolda je dost originální postava už svou prací/zájmem. jenže pak se to vymklo a příběh se mi až tak originální nezdál a přišel mi jednoduše tuctový. ano, je krásné, jak změnil jí a její matce život, ale přeci jen je to poměrně ohrané téma a tak pro mne samotnou byla povídka dost nudná a nezáživná. styl psaní není až tak špatný, ale děj mě nezaujal. ani autorka, co knihu složila. očividně nemáme stejný vkus. 1/5


váš záskok za santu - David Levithan

pro svou drahou polovičku jste ochotni udělat leccos. sneseme pro ně modré z nebe.. a tak udělal. převlekl se za santu. nebyl nikdo jiný, kdo by se toho chopil a on svého přítele nechtěl zklamat. navlekl se do obleku santy, aby udělal očím dítěte radost. očím sestře jeho přítele. večer byl zajímavý, naštěstí šlo všechno podle plánu, i když už to vypadalo, jak se to zkazí, zvládl to. úspěšně to zvládl ale.. nejlepší byl konec večera, kdy ulehl ke své polovičce a snad poprvé jí takhle mohl usnout v náručí. nebudou to mít lehké, ale o to nejde. možná není milován jeho rodinou, ale jím ano a to je to hlavní, láska mezi nimi dvěma.. ostatní už nehrají tak velkou roli.

nepopsala jsem povídku dlouze, protože se to dá takhle hezky shrnout. David Levithan je autor, zabývající se knihami ohledně lgbt komunity. jeho největší bestseller, co určitě znáte, je Will Grayson, Will Grayson, kde se na knize podílel s autorem Johnem Greenem. knížka je pro mě strašná bomba a úplně ji miluji a mohu ji jedině doporučit. stojí za to si ji přečíst i víckrát. i přes to, že povídka nebyla zrovna s divokým dějem, velice rozsáhlým, strašně se mi líbila a zahřála mě u sebe. těšilo mě, že se zde vyskytuje i gay povídka, snad mě chápete. nu, beru ji jako nejlepší z nich a dávám jí 5/5.


vzhledem k tomu, jak recenze získává svou délku, ji tu ukončím a udělám ještě jednu část, kde shrnu i celkové hodnocení knihy a dalších věcí. třeba jaká se mi zdála nejlepší, či nejhorší a uvidíme. děkuju za pozornost.

petralibrary
twitter: petralibrary
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 V3ronika♥ V3ronika♥ | Web | 25. august 2018 at 17:57 | React

nádherný desing

2 Lucka Lucka | Web | 25. august 2018 at 19:17 | React

Pane jo, obsáhlé, ale vzhledem k délce knih a jednotlivému rozdělení super. Líbí se mi, že jsi obodovala jednotlivé příběhy. Takhle to vypadá, že je to jako na houpačce, něco lepší a něco horší, ale na druhou stranu, v celkovém faktu to nemusí být tak zlé. Docela mě kniha zaujala, počkám si na zbytek recenze i s celkovým hodnocením a možná se pustím do čtení. :-)

3 benjaminek benjaminek | Web | 26. august 2018 at 11:39 | React

Opravdu super, ani jednu knížku bohužel neznám ale neskutečně moc mě láká “najdeš me podle polárky”. Opravdu mám chuť si to přečíst ❤️

4 Lucy Lucy | Web | 26. august 2018 at 13:48 | React

Ani jednu z knížek neznám, ale obsahově vypadají moc pěkně. ♥

5 neverbealone neverbealone | Web | 26. august 2018 at 14:15 | React

Tak o knížce jsem tedy neslyšela, ale zní rozhodně zajímavě. Nejsem na úplně sladké knížky, ale kdo si občas neudělá radost trochu nějakým love story, že? :D podle mě tím, že je tam téma Vánoc, tak je určitě super na to období.. škoda že já nemám nikdy čas takhle před Vánocemi číst. Ale píšu si do diáře. Na konci listopadu, když bude čas, po ní sáhnu :)

6 Simix Simix | Web | 31. august 2018 at 21:43 | React

Taky růžovou nemusím a tyrkysovou miluju :D
O půlnocích, to zní docela zajímavě.
KOukám, že všechny jsou k Vánočnímu tématu :) Zajímavé příběhy.

7 nika nika | Web | 4. september 2018 at 19:46 | React

Já moc nemusím knížky, které jsou složené z kratších příběhů. Vždycky se do příběhu začtu... a on najednou skončí, to je hrozná otrava :D ale když je to s tématem Vánoc, tak by možná stálo za to si to před těmi Vánocemi přečíst :)

8 Atunai Atunai | Web | 15. september 2018 at 6:54 | React

Ani jednu knížku neznám, děkuju za tipy. :)

9 duck life duck life | Email | Web | 25. september 2018 at 4:52 | React

I feel useful useful post

10 F R A N F R A N | Web | Today at 11:42 | React

Já si tuhle knížku koupila už dávno a pak mi trvalo fakt dlouho než jsem ji přečetla, protože právě první dvě povídky nic moc (knížky od Rainbow si určitě přečti, hlavně "Fangirl" a "Carry On" jsou super, i když souhlasím že tahle kratinká povídka nic moc). Ale vlastně je knížka nakonec dost fajn, obzvlášť, když ji člověk fakt čte v prosinci. V názorech na jednotlivé povídky se shodujeme jen někdy, ale článek se mi líbí a hlavně mi přijdou hrozně hezké ty gify, co ke článkům přidáváš(:

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama